Možná si i vy připravujete takové jídlo doma ve větší míře, než je doporučováno. Jedná se o relativně rychlý způsob přípravy teplé večeře nebo oběda, když spěcháte nebo se vám jen zrovna nechce vařit. Smažené maso si ale získalo své místo už i při slavnostních příležitostech – bez kapra v trojobalu se štědrovečerní večeře mnohdy neobejde. Smažení ale rozhodně není tělu prospěšným způsobem tepelné úpravy potravin. Je tomu právě naopak. Pokud si ale takto upravené potraviny nedokážete odepřít, zkuste je alespoň připravovat zdravěji.

Smažené kuře a zelenina

Ke smažení se nejvíce hodí řepkový olej. Vzhledem k dobrému nutričnímu složení a nízkému obsahu nasycených mastných kyselin se jedná o první se zdravějších variant tuků, které můžete při smažení použít. A že na výběru tuku opravdu záleží. Pokud se totiž rozhodnete používat tuk, který se ke smažení nehodí, můžete si zadělat na pořádné zdravotní problémy. Vysoký obsah nasycených mastných kyselin totiž kardiovaskulární systém rozhodně neocení. Pokud ale řepkový olej z nějakého důvodu používat odmítáte, je tu ještě jedna alternativa, která se vám možná bude hodit více. Jedná se o tekutinu vyrobenou z malých zelených plodů pěstovaných již od dob antického Řecka – olivový olej na smažení Možná byste jej na smažení nepoužili, protože jej podvědomě spojujeme často se studenou kuchyní.

Smažené řízky

Právě olivový olej na smažení je ale možná to, co v kuchyni potřebujete. Při smažení naopak rozhodně zapomeňte na používání másla, které se vzhledem k nízké teplotní stabilitě začne opravdu rychle přepalovat. Sádlo je na tom sice s teplotní stabilitou lépe, na jeho pravidelné používání při smažení je ale také lepší zapomenout, a to zejména kvůli vysokým hodnotám cholesterolu v něm přítomném. Smažení sice není pro vaše zdraví úplně to nejlepší, ale někdy si takto upravené potraviny dopřát určitě můžete. Nezapomínejte ale na to, že jídelníček by měl být pestrý a smažené výrobky by se neměly stát jeho nutnou a pravidelnou součástí.