Vyšetření na dysplasii kyčelního kloubu patří k těm nejdůležitějším a také k finančně nejnáročnějším vyšetřením, které musí pes určený k uchovnění podstoupit. Toto vyšetření se provádí v totální anestezii. Pes je uspán, aby se mohlo provést pečlivé rentgenologické vyšetření. Pes při něm musí být přesně nasměrován tak, aby výsledný snímek byl co nejlépe čitelný. Záběr rentgenu zachycuje pánevní oblast, kloubní jamky a hlavice stehenních kloubů.
veterinář u operace
Na snímku lze rozeznat tvar hlavice stehenní kosti. Pokud je nepravidelně obalena chrupavkou, a nezapadá dobře do jamky v pánvi, jedná se o dysplasii. Dysplasie postihuje především střední a velká plemena psů. Mohou se ale objevit prakticky u všech plemen psů a dokonce i u některých typů koček.
nemocný pes
Dysplasie, její akutní forma se začíná naplno projevovat u psů kolem 4 až 5. měsíce života. Štěně se projevuje houpavou chůzí. Není nějak významně bolestivá. Dysplasie sama od sebe neustoupí a začíná se přidávat artróza kyčelního kloubu. Bolest je silná, stálá. Této fázi onemocnění se říká Chronická dysplasie. Pes se s nemocí nějakým způsobem naučí žít a silnou bolest nakonec vnímá jen při neopatrném pohybu či dokročení. Bolest však nikdy nezmizí a značně ovlivňuje kvalitu života pejska.
Dysplasie je velice těžko léčitelná. Dokud se naplno nerozvine artróza kloubu, podávají se pacientovi léky obsahující glukosamin sulfát a rovněž analgetika a nesteroidní antiflogistika. Záměrem je zvýšení kvality života pejska. Radikálním řešením je operativní zásah v rozsahu až výměny kloubu.
chránič krku
Dysplasie je dědickou chorobou. Psi, u kterých je diagnostikována, jsou nekompromisně vyřazeni z chovné úrovně. Pokud se takový jedinec stane rodičem, jeho potomci nemají šanci získat průkaz původu. Připuštění takového jedince je krajně nezodpovědným počinem chovatele. Přivede na svět štěňata, která budou po celý život patrně provázet bolest a omezení v pohybu
Pokud se u vašeho pejska dysplasie přece jen projeví, věnujte mu maximální péči. Na trhu existuje řada potravinových doplňků a léčiv. Omezte jeho aktivity, ale nezatracujte ho. I on může prožít krásný život