Kdo by neznal klasickou divadelní hru a povinnou četbu, kterou je Lakomec. Ze začátku se může zdát, že je lakomství v této úsměvné hře přitažené za vlasy, setkali-li jste se, nebo máte-li ve své blízkosti člověka, který touto poruchou trpí sami nejlépe víte, že až tak přehnaná není. Co tedy dělat, je-li váš blízký až příliš lakomý a leckdy je to s ním opravdu těžké vydržet?

Nejdříve si ujasněme, že se nejedná o věc, kterou by měl člověk pevně ve svých rukou. Tímto tvrzením myslím, že se člověk, jež je lakomý, nemůže sám ze dne na den vzpamatovat. Psychologové této poruše přezdívají finanční anorexií. Vychází tedy z toho, že je lakomství de facto v podstatě to samé, jako mentální anorexie. Podobnost je v tom, že danému člověku, jež jednou z těchto poruch trpí, přímo dělá radost si něco odpírat. V jednom případě tedy jídlo a v tom druhém kupování čehokoliv. Cílem anorexie je být co nejhubenější, cílem lakomství ušetřit co nejvíce a mít i co nejvíc peněz.

Keramické prasátko

Jak je tedy možné, že záleží na penězích těmto osobám až do takové míry, že jim nevadí, že tím od sebe odhání i své okolí? Lakomci se totiž nevnímají, jako lakomci, ale jako dobří hospodáři, nebo zkrátka jako lidé, kteří jsou dobří ve spoření peněz. Vždyť přece není nic špatného na tom, že si nedáte kávu v restauraci, protože moc dobře víte, že je předražená, že si nekoupíte nové oblečení i přes to, že to vaše už je ochozené, že k sobě raději nezvete návštěvy, protože by se mohlo stát, že by vám snědli anebo vypili více, než chcete, na tom, že své přítelkyni nedáte dárek pod stromeček, i když vy jich tam máte hodně. Anebo ano?

Hromada eur

Lakomství ve velké většině postihuje hlavně muže, ovšem nevyhýbá se ani ženám. Velice často se jedná o osoby, které buďto vyrůstali jako jedináčci, tím pádem nebyli zvyklí na to se o cokoliv dělit, nebo naopak o jedince, jež měli sourozenců až příliš a na ně nezbývalo. Také to mohly být osoby, které vyrůstaly v prostředí, kde byl peněz nedostatek, takže si v dospělosti šetří jak můžou, protože mají obavy, že by se jich nedostatek mohl opět dotknout. Důležité je odhalit právě onu příčinu a spouštěč celého problému. Od tohoto okamžiku se totiž můžeme odpíchnout a najít vhodný způsob řešení.

Jedná-li se o osobu vám blízkou, kterou byste nechtěli ztratit, je rozumné si o všem promluvit a přitlačit danou osobu ke zdi, protože život s lakomcem je opravdu nesnesitelný a stojí mnohem víc, než vynáší. Důležité je také zdůraznit, že budete při řešení oporou.

5/5 - (1 vote)