Ekonomické výkyvy, krize a vzápětí období blahobytu, jsou zcela normální střídající se jevy a historie nám jasně dokazuje, že po každé krizi zákonitě následuje růst. Ale připadá mě a přikláním se k názoru, že my, jako lidstvo, jsme prostě nepoučitelní.

Období pandemie nám jasně ukázalo, jak silná, či slabá, je společnost a stát. Utlumení výroby, omezení pohybu a hlavně zavření většiny obchodů a služeb, to je a na dlouhou dobu bude dluh, který budeme a hlavně musíme splatit. Ovšem výhled na lepší zítřky zhatila krize následná.

finanční krize

Vojenský vpád Ruska na Ukrajinu, která nejen zamávala životy miliony ukrajinských obyvatel. Dramatické a nepochopitelné úmysly agresora, které dramaticky změnily zaběhnuté normy a principy zdravého rozumu. Neskutečně veliká a neomluvitelná lidská tragédie, kde umírají nevinní lidé.

Ale důsledky jsou i materiální. Celosvětová ekonomika byla otočena vzhůru nohama a výkyvy na akciových burzách leckdy připomínaly horskou dráhu. Bohu žel strmým poklesem a její dopady jsou a budou daleko vážnější.

Z pohledu obyčejného občana, který poctivě každé ráno vstává do práce a po celodenní odvedené práci si jednou za měsíc posteskne nad výší svého výdělku. Poplatí vše potřebné, rozdělí příjem do dalšího výplatního dne a přeje-li mu trochu štěstí, malou část si uloží na skromný spořící účet. S obavami večer pouští televizi s hlavními večerními zprávami a nevěřícně kroutí hlavou. Rostoucí ceny energií, potravin a téměř všeho. Ekonomové všeho druhu předpovídají scénáře, které nás ani trochu neuklidňují. Naopak! Ekonomicky slabší to pociťují jako první a současná minimální mzda daleko nepokrývá základní potřeby.

letící peníze

Naděje ale umírá poslední a jsem věčný optimista. Ano, bude možná hůř, na delší chvíli, člověk je ale tvor přizpůsobivý, jak se již několikrát ukázalo. Současná situace zřejmě ještě víc podpoří tzv. šedou ekonomiku. Obcházení stanovených standardů a nezákonné finanční a materiální obchody. Rozhodně nic, nového. Šedá ekonomika se vytvořila společně s tou oficiální  a i ta má své klady. Nejen že přináší nové nápady a podnikatelského ducha. Ale dokazuje, že lidé jsou houževnatí a dostatečně podnikaví. Připraveni se postavit nepříznivým podmínkám. Ale jedna z definic mě dává opravdu jistotu, že to zvládneme. Šedá ekonomika především lidi stmeluje a sociální cítění jeden k druhému je daleko silnější.

Nenabádám k nezákonnému jednání, to v žádném případě, ale šedá ekonomika jde ruku v ruce s tou oficiální a nutno přiznat, že i takto vydělané peníze nakonec posilují spotřebu celého státu.