Domov je místo, kde se sejde celá rodina u jednoho stolu, a každý si zde najde svoji pohodu. Problémem mnoha domácností však je, že většina práce připadne na jednu osobu, a zbytek rodiny dělá jen nepořádek. Žijeme však v jednadvacátém století, a péče o domácnost by měla být společná. Jak na to?

Jak přimět ostatní pomáhat?

Ačkoliv se partner či partnerka může zkusit bránit tím, že vydělává víc, vy také pracujete. Pokud nejste výdělečné činná osoba, možná se doma staráte o děti, což je práce na dvacet čtyři hodin, sedm dní v týdnu. Někteří muži zase tvrdí, že úklid a vaření jsou ženská práce, ale tak tomu bylo jen kdysi, kdy ženy nepracovaly, a zatímco byly děti ve školce, mohly uklízet, chodit na kávu, nebo kosmetiku. Pokud vám tedy někdo bude tvrdit, že není jeho práce pomáhat doma, můžete mu přestat prát, vařit pro něj, nebo dělat spoustu jiných věcí, které opravdu nemusíte. Prostě si dupněte. A co se dětí týče, tam to nebude tak těžké. Na kapesní si mohou vybrat domácími pracemi, nebo jim jednoduše řekněte, že pokud stojí o to, abyste více času trávili s nimi, musí pomáhat doma a trochu toho času vám tak ušetřit.

čtyři lidé

Jak práci rozdělit?

Práci rozdělujte především podle schopností. Případně buďte zpočátku trpěliví, vše vysvětlete, a ukažte. Udělejte rozvrh prací, a pověste jej na lednici, nástěnku, nebo tam, kde to ostatní uvidí, a budou si to moct kontrolovat. V případě že na svoji povinnost zapomenou, nebo se na ni prostě vykašlou, nekřičte. Zkuste to v klidu několikrát připomenout.

děti uklízejí

Učte je starat se už od malička

S domácími pracemi mohou začít už maličké dětičky. Nelze určit přesný věk, ale pokud chodí, a rozumí tomu co říkáte, je to dobrý začátek. Zpočátku chtějte, aby dítě uklízelo každou věc na své místo. Po krátké době dávejte jednoduché úkoly při úklidu pokoje. Čtyřleté dítě už je pak schopné si uklidit pokoj samo, v pěti letech po sobě hravě uklidí nepořádek v domě, připraví si jednoduchou snídani, a roztřídí prádlo. Nezapomínejte, že děti nejsou vaši otroci, a nesmíte je přetěžovat. Dávejte tedy úkoly přiměřené věku a schopnostem, a nikdy nekřičte, když se jim to nepovede. Učte je však už od malička, aby to v pubertě nebyl velký problém.