Pokud pořádáte jakoukoliv veřejnou akci, a je jedno, zda se jedná o dětský den, maturitní ples či zábavu někde v restauraci, vždy potřebujete moderátora, který vše povede. Jeho přítomnost je důležitější, než si většina lidí uvědomuje. Právě na něm totiž často záleží, zda bude celá akce úspěšná či zda se bude jednat o propadák.

A co by měl tedy splňovat? V první řadě by mělo jít o osobu, která umí pracovat s lidmi. To znamená, že dovede navodit tu pravou atmosféru. Dokáže je například přimět, aby v určité chvíli tleskali, dovede v nich vzbudit nadšení a očekávání. A věřte, že to rozhodně není jednoduché, neboť musíme počítat s tím, že na naši akci dorazí lidé nejrůznějšího věku i sociálních skupin.

moderator1

Ovšem ani to není vše. Dále by měl dokázat vše udržet pevně v otěžích, tedy aby se nic nevymklo kontrole. Měl by tedy dokázat lidi také korigovat, například uklidnit příliš rozvášněný dav. A to je ještě těžší práce, neboť nabudit lidi je lehčí, než je poté zklidnit.

Neměl by mít problém s vyslovováním ani složitějších či cizích slov, neboť i taková se mohou vyskytnout. Například na maturitním plese mohou žáci mít i neobvyklá jména či příjmení, mohou tma být například i studenti z ciziny. Nic z toho by jej nemělo překvapit.

moderator2

Pak je zde fakt, že je nutné, aby dokázal dobře mluvit a vyslovovat. Hlavní totiž je, aby mu bylo vždy dobře rozumět, a to v jakékoliv vzdálenosti od reproduktorů. Měl by také umět se svým hlasem pracovat, vložit do něj patřičné emoce, jak situace vyžaduje.

V neposlední řadě by mezi jeho dovednosti měla patřit i práce s mikrofonem. Musí vědět, jak daleko jej má držet, jak do něj správně mluvit, a jak jej používat.

To, že by moderátor měl být vždy a za všech okolností profesionální, snad není třeba zmiňovat. Přesto je takovou osobu poměrně těžké najít. Přesto se o to pokoušejte. Věřte, že to rozhodně pomůže.