Děti si často zuby nechtějí čistit a mají k tomu odpor. Proto je nutné je vést k ústní hygieně již od útlého věku. Jak jim čištění zubů můžete zpříjemnit?

Děti a čištění zubů – Jak jim ústní hygienu zpříjemnit a naučit je čistit si zuby?

Co si budeme povídat, ani mnozí dospělý nemají vřelý vztah k zubnímu kartáčku, často to ale vede ke kazům a problémy se zuby, které mohou být bolestivé a nepříjemné. Ani děti si často zuby čistit nechtějí, odmítají vzít kartáček do ruky anebo si místo čištění zubů s kartáčkem jen hrají. Proto je nutné je učit již od malička, jak moc je ústní hygiena důležitá.

pexels-photo-4202922

Krůček do krůčku

Dětem se snažte vysvětlovat, jak moc je důležité čistit si zuby a využít k tomu můžete nejen nejrůznější příběhy, obrázky nebo pomůcky, ale nebojte se je i maličko postrašit. Obvykle si ale děti najdou vztah ke svému zubnímu kartáčku v případě, že jsou k ústní hygieně vedené již od útlého věku. Všechno by mělo začít ještě v době, kdy děti zoubky ani nemají a začínají se jim prořezávat. V té době se začíná s masírováním dásní malými silikonovými kartáčky, které si rodič navléká na prst. Už v jednom roce dítěte by pak měla proběhnout první návštěva zubaře. Dítě si tak lépe začne zvykat.

pexels-photo-7086233

Udělejte si z toho zábavu

Je skvělé, že dnes může mít zubní kartáček pro děti podobu zvířátka, může být různě barevný a dětem se tak na první pohled zalíbí. Kromě toho, je dobré pořídit dítěti malé přesýpací hodiny, které se dají za pomoci přísavky umístit na kachličku v koupelně u umyvadla. Tyto přesýpací hodiny měří dětem čas, během kterého si zoubky mají čistit. Také si můžete vymyslet nějaký příběh a dítě tak namotivovat a udělat mu z čištění zubů zábavu. Protože čištění zubů zábava opravdu může být.

Správný dětský kartáček by se dítěti měl dobře držet a je dobré alespoň nějakou dobu dětem zoubky ještě dočišťovat. Je dobré ale učit dítě, jak by s kartáčkem mělo zacházet. Pozor na to, aby měl dětský kartáček jemné štětinky, protože příliš tvrdý kartáček by mohl dráždit dásně.

Čím dříve si dítě navykne na pravidelné čištění zoubků, tím to pro něj bude větší samozřejmostí.