Touha po volnosti, klidu, zdraví. Nespočet důvodů nás může přivést na nápad, že vyměníme panelákový hřbitov za rajskou zahradu. Přemluvíme manžela, poručíme dětem, domluvíme prodej i hypotéku na nový dům a v představách už pěstujeme bio zeleninu, krmíme králíky a tlacháme se sousedkami. Jak to však se vším bývá, růžová bublina s časem splaskne a my pak uvidíme situaci v opravdových barvách.
 
Bydlení na venkově je bezesporu krásné! Má své výhody i zápory, proto je vždy vhodné podívat se na své představy zcela realisticky a být připraven na řešení situací, na které jsme nebyli doteď naučeni.
 
kohout mezi slepicemi
Co tam budeme v neděli dělat?
 
Pokud odcházíme z místa, kde jsme měli pět metrů školu, deset hypermarket a za rohem lékaře, může nám najednou samota přinést menší šok. V dnešní době, kdy má každý auto, se to nemusí zdát takový problém, avšak někdy věčný kolotoč – škola – práce – škola – nákup je unavující. Proto je vhodné vybírat i místo, které nám poskytne dobré spojení veřejnou dopravou, nějaký ten obchod, lékaře, školku, knihovnu, poštu.
 
Další kapitolou je kulturní vyžití. Nemusíte být drak noci, ale občasné společenské uvolnění, bylo-li pro vás přirozeností, pak je jasné, že vám nebude vyhovovat chodit spát se slepicemi. Což opět neznamená být odkázaný na auto a jezdit do kina či divadla, ale poohlédnout se, co nabízí v místě kulturní dům a různé organizace. Mohou to být koncerty, tvořivé akce pro děti.
 
Je důležité někoho znát?
 
Člověk je bezesporu tvor společenský. A jak se říká, lidé na vesnicích k sobě mají blíže. Nebojte se uspořádat proto společné grilování, či pozdravit někoho na ulici, časem se ti praví přátelé naleznou. Je sice poslední dobou proti naší přirozenosti mluvit na cizí lidi, jenže pokud si najdete známé, mohou vám pak se spousto věcí pomoci – vyzvednout dítě ze školky, zalít zahradu či nakrmit slepice, když budete na dovolené, pozvat vás na kávu v neděli, kdy na údolí padne mlha a na vás trudomyslnost.
vysoké budovy
Proč jen těm dětem se tu nelíbí?
 
Blízký vztah k přírodě pro vás může být osvěžující. Houby, borůvky, voda ze studánky je přece úžasná, a však ratolesti, které byli zvyklé nakupovat po velkoobchodech a řešit s ostatními dětmi nejnovější typ mobilu, si najednou nemusí mít se spolužáky co říci. Dejte jim proto čas a pochopení. Neberte jim vše, na co byly zvyklé. Jezděte s nimi do rodného města, nechejte je občas u starých známých na víkend, dopřejte jim nejrůznější koníčky, a u toho všeho jim pomalu pěstujte vztah k přírodě.
 
Kde se vzali všechny ty povinnosti?
 
Při počítání rozpočtu a času zjistíte, už nezbývá tolik na radovánky a lenošení, najednou je třeba opravit střechu, pořezat dřevo, shrabat listí a kolikrát se člověku nechce. Některé práce sice počkají, bohužel však jiné ne a stanou se novou nutností. Buďte proto otevřeni všem cestám a novým věcem jako rodina. Soustřeďte se na to pozitivní, co vám váš nový život přinese.