Sto lidí, sto chutí. Takhle to funguje naprosto u všeho a u všech. Proto není žádné překvapení, že když se před nějakou dobou objevil na pultech obchodních domů menstruační kalíšek, vyvolávala to v ženách nejrůznější pocity. Zatímco na jedné straně panovala pozitivní energie, na té druhé bojovali s odporem.
Tento článek není proto ničím víc než dalším naprosto subjektivním názorem ženy na produkt. Proto se může, ale naopak vůbec nemusí shodovat s tím, co si myslíte Vy.
žena s menstruačním kalíškem a tamponem
Poprvé jsem se s menstruačním kalíškem setkala, když mi ho představila má kamarádka, která si ho nemohla vynachválit. Představila mi hned několik důvodů, proč ano:
1)      Ušetřím peníze: Zatímco vložky a tampony musíte po použití vždy nekompromisně vyhodit, menstruační kalíšek jen opláchnete a vesele používáte dál.
2)      Ušetřím čas: Podle hygienických předpisů, by si žena během menstruace měnit vložky či tampon každé dvě hodiny, aby předešla infekci nebo přenosu bakterií. Takže zatímco s klasickými produkty jste nesčetněkrát za den na toaletě, menstruační kalíšek si ráno nasadíte, vyměníte během pauzy na oběd, a pak se o něj až do večera nemusíte starat.
3)      Bez bolesti: Některé ženy mají při aplikaci tamponu bolestivý pocit. Menstruační kalíšek je naprosto bezbolestný.
Na popud své kamarádky jsem tedy menstruační kalíšek vyzkoušela. A i když jsem se opravdu velice snažila, nezískal si mě. Toto jsou tedy za mě důvody proč ne:
1)      Strach: Tento důvod by určitě po dlouhodobějším užívání odezněl. Ale když jsem kalíšek měla na sobě, neustále jsem na něj musela myslet. Když jsem zívla nebo zakašlala, trnula jsem přitom strachy, jestli kalíšek ten nápor vydržel a já si někde uprostřed centra neutržila velkou ostudu.
2)      Hygiena: S tímhle problémem bych se asi nikdy nemohla definitivně smířit. Zkrátka mi není vůbec příjemné se rukama babrat ve vlastní menstruační krvi. Nehledě na to, že si opravdu neumím představit, jak bych si měnila a dezinfikovala menstruační kalíšek při cestování na veřejných záchodech.
3)      Výměna: Opět, tento důvod je nejspíš můj problém. Ale když jsem si menstruační kalíšek měnila, nevěděla jsem, jak ho dostat ven, aniž by se nic nevylilo nebo neponičilo. Později mi kamarádka poradila trik, že je dobré jít do podřepu a vypláznout jazyk. Tento trik fungoval, ale nepřesvědčil mě, abych u kalíšku zůstala.
vložky na mestruaci
Takže za mě raději klasika. Nejenže produkt nebyl pro mě, ale po fintě s vyplazením jazyka jsem nemohla dostat z hlavy myšlenku, jak někde v nákupním centru bezmyšlenkovitě vypláznu jazyk na přítele a stane se mi nehoda, i když je to samozřejmě nesmysl.
Znám ženy, které s mým názorem naprosto souhlasí a také ty, které mají doma kalíšky snad ve všech možných barvách duhy. Některé si z toho dokonce udělaly i legraci a ladí své kalíšky podle nálady nebo barvy spodního prádla. To, zda si kalíšek nakonec oblíbíte či ne je jen na Vás.