Všimli jste si, že ve virtuálním světě můžete platit ještě jinou měnou, než je ta tradiční? Touto měnou je měna virtuální či jinak zvaná digitální, elektronická nebo kryptoměna.

Stručně řečeno jde o typ elektronických peněz, které jsou založené na principu kryptografie. Kromě toho nepatří žádné bance ani státu a kontrolu nad ní mají těžaři, kteří díky síťovým uzlům a miningu zajišťují, aby prováděné transakce proběhly v pořádku a síť nebylo možné napadnout.
bitcoin na drátech

Kryptoměna je dokonce nezfalšovatelná a velice těžce zneužitelná.

První kryptoměna na virtuálním trhu je Bitcoin zkr. BTC.

BTC můžete získat buď nákupem nebo právě přes těžení bitcoinů. Stručně se tento proces nechá popsat jako potvrzení bloku, kterého obsahem jsou transakce. Potvrzením jsou transakce ověřeny. Za tuto činnost miner – těžař získává odměnu právě v podobě BTC a kromě toho také z poplatků za provedené transakce.

Základem miningu je tzv. hashovací funkce. Jedná se o data, které se převádějí do kódů, které spočívají v číslech nebo symbolech. V praxi si to můžete představit jako text proměněný v čísla a symboly. Jednoduše zašifrovaný text.

Součástí miningu je také blockchain. Ten obsahuje již zmíněné bloky s transakcemi, které se postupně seřazují do řetězce bloků.
lidé a bitcoin

Toto vše má za následek to, že BTC není možné padělat ani nijak zneužívat celou síť či podvádět. Je to dáno také tím, že počet BTC je omezený, takže se nechá velice snadno spočítat, jestli dle transakcí počet sedí. Blockchain je veřejný, takže mají do něj přístup všichni uživatelé sítě BTC.

Abyste mohli být součástí miningu, potřebujete výkonný PC a těžařský HW. K miningu je potřebný právě vysoký výkon zařízení co je náročné na spotřebu elektrické energie. Nevyplatí se těžit samostatně, a proto je potřebné si najít také vhodný mining pool – seskupení těžařů a společný mining.