„Šetři světlem!“ nabádalo heslo v dobách minulých a my jsme tak svědomitě činili na pracovištích i ve svých domácnostech. Jednoduše otočením vypínače. Pokrok ve vývoji světelných zdrojů nám dnes umožňuje svítit a zároveň šetřit. Současná nabídka žárovek na trhu je skutečně obrovská. Můžeme si vybrat od klasické wolframové žárovky přes zářivky, halogenové žárovky, kompaktní (tzv. úsporné) žárovky až po světelné diody, zkráceně LED.
tři světýlka

Proč právě LED žárovky?

V prvním plánu bude zákazníka zajímat samozřejmě cena. A ta se u LED žárovek pohybuje spíše ve stovkách než v desítkách korun. Co nás tedy přesvědčí, abychom si je pořídili? Pro tyto světelné zdroje mluví především jejich vysoká svítivost a dlouhodobá životnost. Uvědomme si, že kvalitní LED žárovka je investicí na několik let a nebudeme ji muset tak často nahrazovat jako mnohem levnější wolframovou. Už od druhého roku používání se nám náklady začnou vracet v podobě nižších výdajů za energii. V dlouhodobém horizontu jsou hlavními argumenty pro pořízení úspornost, vysoká účinnost a odolnost při zátěži, jakou je časté zapínání a vypínání.
fluorescenční světlo

Proč renomovaný výrobce?

Vyšší pořizovací náklady často svádějí ke koupi neznačkových výrobků, u nichž jsme pak často zklamáni poměrem kvalita/cena. Je to proto, že žárovka obsahuje nejen nosič LED čipů, ale také chladič a měnič napětí. Samotný LED čip, jímž jsou žárovky osazené, nemá problém s výdrží při častém spínání, ale ostatní elektronické součástky mohou mít výrazně nižší životnost. Při montáži tedy velmi záleží na jakosti jednotlivých komponentů a tuto kvalitu si ohlídá pouze renomovaný výrobce.

Použitelnost LED žárovek je univerzální. Díky standardním paticím je lze osadit do všech typů svítidel. Jejich výkonnost už nesrovnáváme příkonem ve wattech, ale světelným tokem v lumenech. Toto porovnání můžeme najít buď v četných tabulkách na internetu nebo u kvalitních prodejců přímo na stránkách jejich e‑shopů.

A ty z nás, kdo se cítí odpovědni za budoucnost této planety, jistě potěší, že ve srovnání se svými předchůdkyněmi je LED žárovka přátelštější k životnímu prostředí.