Sedací nábytek je samozřejmou součástí každé domácnosti. Obvykle jej tvoří klasické židle, pohovky či křesla. Ovšem v poslední době se začínají stále čím dál více prosazovat sedací vaky jako nový způsob, jak si udělat pohodlí například při čtení či sledování televize.

Není divu, že tomuto trendu propadly především děti. Koneckonců, právě ony mají v povaze zkoušet vše nové a tyto pytle jim nabízí spoustu možností – mohou na nich sedět, ležet, vytvarovat si je tak, jak potřebují. A věřte, že děti objeví takové způsoby využití, které by vás ani ve snu nenapadly.

beanbag1

Otázkou však je, zda je dětský sedací vak přesně to, co je pro naše potomky dobré. Přeci jen, jsou ještě ve vývoji, a to platí i o jejich kloubech a páteři. Navíc si přesně v tomto věku tvoří návyky, které je budou provázet celým jejich životem. A to platí i pro sezení. Pokud se naučí automaticky sedět správně, pak je velmi pravděpodobné, že tak budou činit i v dospělosti. A každý, kdo pracuje v kanceláři nebo má jiné sedavé zaměstnání, potvrdí, jak je správný způsob sezení důležitý.

stan2

Asi není třeba říkat, že nejrůznější sedací pytle a vaky správné návyky příliš nevytváří. Přeci jen na nich nesedíme rovně, jak bychom měli, nýbrž se na ně prakticky položíme. Ano, je to rozhodně pohodlné, avšak nepříliš vhodné pro dlouhodobé používání.

Pokud jde o děti, pak pro ně to platí dvojnásob. Jistě, neuškodí, když se na něj občas posadí, avšak rozhodně by neměl sloužit jako běžný sedací nábytek. Zvláště ne při jídle či při práci na počítači nebo psaní školních úloh.

Ideální tedy je s tímto vynálezem děti seznámit co nejpozději. Tak nebudou mít možnost poškodit si páteř a vytvoří si správné návyky. To se jim pak v budoucnu rozhodně vyplatí. A zdraví je přece to nejcennější, zvláště u dětí. Proto bychom měli dělat vše, abychom jim dali ten nejlepší základ. Nic lepšího již pro ně udělat nemůžeme.